Pri Plezalčkovih ni nikoli dolgčas. Ker imamo nadvse radi glasbo nas vsako sredo obišče tudi pevski mojster palček po imenu Oskar.

 

Saj veste…petje, ples nas napolnita s posebno energijo in veseljem. Tako imamo vsakodnevne kratke minutke in posebno glasbeno skrinjico z različno glasbeno vsebino.

 

Radi pojemo in pomagamo pripevati pesmi ob vzgojiteljičini instrumentalni spremljavi kitare. Takrat je tudi čas, ko se zares spontano vživimo in tudi gibalno uprizarjamo pesem.

 

Otroci smo vedno polni energije, ko pa zaslišimo glasbo, ki doni iz naše igralnice, takrat se v trenutku zberemo vsi skupaj  in se prepustimo danemu ritmu.

 

 

 

Poslušamo različne zvrsti glasbe (otroška, ljudska, zabavna, narodno zabavna, klasična in sodobna) ob katerih nam seveda glasba pripoveduje svojo zgodbo. Mi pa pri tem plešemo, korakamo in rajamo na svoj prikupen način.

 

 

Med dejavnostmi s katerimi razvijamo glasbene spretnosti in nova znanja je tudi igranje na male ritmične instrumente. V igralnici imamo vsakodnevno na razpolago veliko glasbeno košaro. Ob igranju na instrumente si razvijamo ritmični posluh, utrjujemo tehniko igranja in poimenovanja instrumentov ter eksperimentiramo z zvokom.

 

Pri načrtovanju in izvajanju glasbenih dejavnosti pa ne smemo pozabiti na ustrezno izbiro sredstev (igranje na glasbila in spremljava otrok ob petju pesmic, dajanje intonacije…) Da so te dejavnosti še zanimivejše uporabljamo tudi različne pripomočke ( lutke, ilustracije, slikovni material, igrače, instrumente, pokrivala, glasbila…).

 

 

Na koncu pa seveda ne pozabimo na izvajanje glasbeno didaktičnih iger. Z njimi  oblikujemo, bogatimo in širimo slušne predstave, razvijamo  otrokovo slušno pozornost (zbrano poslušanje) in ugotavljamo smer zvoka.

 

Z različnimi GDI vplivamo na razvoj melodičnega posluha in otrokove glasbene kreativnosti.

 

Takole smo vam predstavili našo glasbeno skrinjico s palčkom Oskarjem, ki je zares zaživel med nami. Vedno ga z veseljem prikličemo, da počasi odpre pokrov skrinjice in pokuka k nam. Le kaj nam bo pripravil naslednjič?

 

Glasbeno učenje bo »pustilo sled«, če bo več čutno, dejavno in ustvarjalno.

 

Barbara Sicherl Kafol

 

 

Zapisala: dip.vzg. Nataša Petelinc

 

 

 

Pri Plezalčkovih ni nikoli dolgčas. Ker imamo nadvse radi glasbo nas vsako sredo obišče tudi pevski mojster palček po imenu Oskar.

 

Saj veste…petje, ples nas napolnita s posebno energijo in veseljem. Tako imamo vsakodnevne kratke minutke in posebno glasbeno skrinjico z različno glasbeno vsebino.

 

Radi pojemo in pomagamo pripevati pesmi ob vzgojiteljičini instrumentalni spremljavi kitare. Takrat je tudi čas, ko se zares spontano vživimo in tudi gibalno uprizarjamo pesem.

 

Otroci smo vedno polni energije, ko pa zaslišimo glasbo, ki doni iz naše igralnice, takrat se v trenutku zberemo vsi skupaj  in se prepustimo danemu ritmu.

 

 

 

Poslušamo različne zvrsti glasbe (otroška, ljudska, zabavna, narodno zabavna, klasična in sodobna) ob katerih nam seveda glasba pripoveduje svojo zgodbo. Mi pa pri tem plešemo, korakamo in rajamo na svoj prikupen način.

 

 

Med dejavnostmi s katerimi razvijamo glasbene spretnosti in nova znanja je tudi igranje na male ritmične instrumente. V igralnici imamo vsakodnevno na razpolago veliko glasbeno košaro. Ob igranju na instrumente si razvijamo ritmični posluh, utrjujemo tehniko igranja in poimenovanja instrumentov ter eksperimentiramo z zvokom.

 

Pri načrtovanju in izvajanju glasbenih dejavnosti pa ne smemo pozabiti na ustrezno izbiro sredstev (igranje na glasbila in spremljava otrok ob petju pesmic, dajanje intonacije…) Da so te dejavnosti še zanimivejše uporabljamo tudi različne pripomočke ( lutke, ilustracije, slikovni material, igrače, instrumente, pokrivala, glasbila…).

 

 

Na koncu pa seveda ne pozabimo na izvajanje glasbeno didaktičnih iger. Z njimi  oblikujemo, bogatimo in širimo slušne predstave, razvijamo  otrokovo slušno pozornost (zbrano poslušanje) in ugotavljamo smer zvoka.

 

Z različnimi GDI vplivamo na razvoj melodičnega posluha in otrokove glasbene kreativnosti.

 

Takole smo vam predstavili našo glasbeno skrinjico s palčkom Oskarjem, ki je zares zaživel med nami. Vedno ga z veseljem prikličemo, da počasi odpre pokrov skrinjice in pokuka k nam. Le kaj nam bo pripravil naslednjič?

 

Glasbeno učenje bo »pustilo sled«, če bo več čutno, dejavno in ustvarjalno.

 

Barbara Sicherl Kafol

 

 

Zapisala: dip.vzg. Nataša Petelinc

 

 

 

OSNOVNA ŠOLA ARTIČE
VRTEC RINGA RAJA

Artiče 39

8253 Artiče

KONTAKT

07 45 21 060

o-artice.nm@guest.arnes.si

© 2024 OŠ Artiče Vse pravice pridržane. Agencija.5ka