Plezalčki se veliko gibajo v naravnem okolju, to pa pripomore tudi k temu, da so zdravi in veseli...

 

Gibalne dejavnosti v vrtcu igrajo pomembno vlogo pri razvoju otrok in njihovih gibalnih sposobnosti. Tisto, kar otrok zamudi v zgodnjem otroštvu, kasneje žal ne more nadoknaditi. Z lastnim zgledom, motivacijo in načrtovanjem ustreznih dejavnosti lahko pridemo do pozitivnih učinkov že v prvem starostnem obdobju.

 

Dan pri Plezalčkih se začne veselo, poskočno in razigrano. Po zajtrku se razgibavamo ob instrumentalni glasbi ter različnih gibalnih in rajalnih igrah. Otroci se pri tem svobodno plesno izražajo, zabavajo, sproščajo in so srečni.

Po ustvarjanju in igri v igralnici se odpravimo v garderobo, kjer se pripravimo za bivanje in dejavnosti na prostem. Otroke spodbujava, da sami sezujejo copate, jih pospravijo na svoj znak in sami poskušajo obuti čevlje ter obleči jaknico. Pri tem urijo motorične spretnosti in socialne veščine, saj si pri tem med sabo tudi pomagajo.

 

 

Zelo veliko se gibamo v naravnem okolju. Naš vrtec stoji na gričku s čudovito okolico, zato pogosto hodimo na sprehode in občudujemo lepote narave. Hkrati pa otroke navajamo na pravilno prečkanje skozi prehod za pešce in na varno hojo po pločniku in robu cestišča. Med hojo otroci razvijajo predvsem ravnotežje in koordinacijo celega telesa.

 

Ustavimo se tudi na travniku, ki nam ponuja veliko možnosti za raziskovanje in gibanje. Tukaj otroci opazujejo rožice, mravljice, čebelice, metulje,…Na tem travniku pa je tudi manjša brežina, kjer se otroci zelo radi vzpenjajo in potem tudi spuščajo na različne načine. Nekateri se kotalijo, drsajo po zadnjici, hodijo ali pa se spomnijo še česa drugega. Saj veste, da otroška domišljija ne pozna meja. Potem pa se je potrebno preizkusiti še v teku po travniku in sicer od enega do drugega gola.

 

 

Zelo smo veseli in ponosni, ker imamo zelo veliko in bogato opremljeno vrtčevsko igrišče. To je prostor, kjer otroci sproščujoče, varno in brezskrbno uživajo v plezanju, skakanju, igrah v mivki, guganju, lovljenju, skrivanju, vožnji s kolesi in poganjalčki, igrami z žogo ter še mnogo drugih zanimivih stvari. Igrala so namenjena statičnim igram, kot tudi igram, ki zahtevajo obvladovanje ravnotežja, premagovanje višin, preskušanje moči in gibčnosti ter soočanje s hitrostjo in vrtenjem.

 

 

 

Seveda pa ne smemo pozabiti na naš gozd, Banovo hosto. Ta nam ponuja veliko možnosti gibanja v naravnem okolju. Ko vstopimo skozi gozdna vrata, se otroci spremenijo v marljive mravljice. Takoj začnejo delati. Nekateri pobirajo vejice in listje, lezejo po odmrlih deblih, plezajo na štore,…Drugi pa že stečejo do brežine, kjer se spuščajo, plezajo, potiskajo, vlečejo, skačejo,…in še mnogo, mnogo drugih stvari, ki jih gozd ponuja.

 

 

Dajmo otroku priložnost za gibanje! Otrok, ki bo motiviran za gibanje že v zgodnjem obdobju svojega življenja, bo imel pozitiven odnos tudi v odrasli dobi.

 

 

Plezalčki z Natašo in Katjo

 

 

Zapisala: Katja Turšič Rožman

Plezalčki se veliko gibajo v naravnem okolju, to pa pripomore tudi k temu, da so zdravi in veseli...

 

Gibalne dejavnosti v vrtcu igrajo pomembno vlogo pri razvoju otrok in njihovih gibalnih sposobnosti. Tisto, kar otrok zamudi v zgodnjem otroštvu, kasneje žal ne more nadoknaditi. Z lastnim zgledom, motivacijo in načrtovanjem ustreznih dejavnosti lahko pridemo do pozitivnih učinkov že v prvem starostnem obdobju.

 

Dan pri Plezalčkih se začne veselo, poskočno in razigrano. Po zajtrku se razgibavamo ob instrumentalni glasbi ter različnih gibalnih in rajalnih igrah. Otroci se pri tem svobodno plesno izražajo, zabavajo, sproščajo in so srečni.

Po ustvarjanju in igri v igralnici se odpravimo v garderobo, kjer se pripravimo za bivanje in dejavnosti na prostem. Otroke spodbujava, da sami sezujejo copate, jih pospravijo na svoj znak in sami poskušajo obuti čevlje ter obleči jaknico. Pri tem urijo motorične spretnosti in socialne veščine, saj si pri tem med sabo tudi pomagajo.

 

 

Zelo veliko se gibamo v naravnem okolju. Naš vrtec stoji na gričku s čudovito okolico, zato pogosto hodimo na sprehode in občudujemo lepote narave. Hkrati pa otroke navajamo na pravilno prečkanje skozi prehod za pešce in na varno hojo po pločniku in robu cestišča. Med hojo otroci razvijajo predvsem ravnotežje in koordinacijo celega telesa.

 

Ustavimo se tudi na travniku, ki nam ponuja veliko možnosti za raziskovanje in gibanje. Tukaj otroci opazujejo rožice, mravljice, čebelice, metulje,…Na tem travniku pa je tudi manjša brežina, kjer se otroci zelo radi vzpenjajo in potem tudi spuščajo na različne načine. Nekateri se kotalijo, drsajo po zadnjici, hodijo ali pa se spomnijo še česa drugega. Saj veste, da otroška domišljija ne pozna meja. Potem pa se je potrebno preizkusiti še v teku po travniku in sicer od enega do drugega gola.

 

 

Zelo smo veseli in ponosni, ker imamo zelo veliko in bogato opremljeno vrtčevsko igrišče. To je prostor, kjer otroci sproščujoče, varno in brezskrbno uživajo v plezanju, skakanju, igrah v mivki, guganju, lovljenju, skrivanju, vožnji s kolesi in poganjalčki, igrami z žogo ter še mnogo drugih zanimivih stvari. Igrala so namenjena statičnim igram, kot tudi igram, ki zahtevajo obvladovanje ravnotežja, premagovanje višin, preskušanje moči in gibčnosti ter soočanje s hitrostjo in vrtenjem.

 

 

 

Seveda pa ne smemo pozabiti na naš gozd, Banovo hosto. Ta nam ponuja veliko možnosti gibanja v naravnem okolju. Ko vstopimo skozi gozdna vrata, se otroci spremenijo v marljive mravljice. Takoj začnejo delati. Nekateri pobirajo vejice in listje, lezejo po odmrlih deblih, plezajo na štore,…Drugi pa že stečejo do brežine, kjer se spuščajo, plezajo, potiskajo, vlečejo, skačejo,…in še mnogo, mnogo drugih stvari, ki jih gozd ponuja.

 

 

Dajmo otroku priložnost za gibanje! Otrok, ki bo motiviran za gibanje že v zgodnjem obdobju svojega življenja, bo imel pozitiven odnos tudi v odrasli dobi.

 

 

Plezalčki z Natašo in Katjo

 

 

Zapisala: Katja Turšič Rožman

OSNOVNA ŠOLA ARTIČE
VRTEC RINGA RAJA

Artiče 39

8253 Artiče

KONTAKT

07 45 21 060

o-artice.nm@guest.arnes.si

© 2023 OŠ Artiče Vse pravice pridržane. Agencija.5ka