Ob prebiranju zgodbice Zakaj je palčka Skakalčka bolel trebušček, smo v skupini Navihančkov odprli novo temo, posvečeno zdravemu načinu življenja...
Z otroki smo razmišljali o tem, kaj vse vpliva na naše počutje in kaj lahko sami naredimo za to, da bomo zdravi, polni energije in nasmejani.
Iz odpadnega materiala smo izdelali pravo prehransko piramido. Otroci so iz reklamnih letakov izrezovali različna živila in jih skupaj razvrščali po ustreznih mestih na piramidi. Tako smo se pogovorili o tem, katera hrana je za naše telo najbolj koristna in katero naj uživamo le občasno. Poudarili smo tudi, kako pomembno je poleg raznolike in pravilne prehrane veliko gibanja ter pitje zadostne količine vode.
Vsak otrok si je izdelal svoj prehranski krožnik, s čimer smo utrjevali znanje o uravnoteženem obroku. Pripravili smo tudi okusen sadni smuti in skupaj odkrivali, kaj vse lahko vanj vmešamo, da bo zdrav in okusen.
Ob tem smo se pogovorili o pomenu pitja vode, od kod voda prihaja in koliko vode naše telo dnevno potrebuje. Otroci so postali pravi mali vodni opomniki. Vsak dan drug drugega spomnijo, da je čas za kozarec vode.
Svoje spretne roke so otroci preizkusili tudi pri likovnem ustvarjanju. Naredili so trganko sadno košarico, risali tihožitja z alkoholnimi flomastri in jih pobarvali z vodenimi barvami. S tem so razvijali fino motoriko in estetski čut.
V igralnici smo si uredili pravo tržnico, kjer so otroci prodajali sadje in zelenjavo. Zraven tržnice pa imamo tudi kuharski kotiček, v katerega se otroci zelo radi zatekajo. Preizkušajo se v različnih vlogah. Eni postanejo kuharji, drugi natakarji, tretji pa gostje. Pripravljajo raznovrstne obroke. Tokrat so iz zelenjave skuhali okusne juhe in enolončnice. Sadje pa so uporabili za zdrave sladice. Kuharski kotiček tako ni le igra, je prava mala kuharska šola, kjer se otroci učijo skozi igro, povezujejo in skupaj ustvarjajo okusne trenutke.
Ker pa vemo, da je za zdravje poleg prehrane pomembno tudi gibanje, vsak dan poskrbimo za raznolike gibalne dejavnosti. Jutra začnemo z razgibavanjem ob glasbi, igramo se različne gibalne in glasbeno-didaktične igre, v skupnem prostoru izvajamo vodene vadbene urice. Radi hodimo na sprehode, se igramo na igrišču, še posebej pa uživamo, ko gremo v gozd. V njem plezamo po drevesih in klančinah, premagujemo naravne ovire, prenašamo veje in gradimo naravna bivališča. Preden vstopimo v gozd, pa pogosto tudi tečemo po travniku.
Našo slastno dogodivščino o zdravi prehrani smo zaključili na poseben in okusen način, s pripravo zdrave sladice. Otroci so z veseljem sodelovali pri pripravi kroglic, za katere smo uporabili polnozrnate kekse, med kot naravno sladilo in mlete lešnike za povaljanje. S tem smo na praktičen in zabaven način ponovili, kako lahko tudi sladice pripravimo na bolj zdrav način. Otroci so se skozi celotno temo naučili, kako pomembna je uravnotežena prehrana, ter kako lahko sami prispevajo k zdravemu življenjskemu slogu tudi s sladkimi, a zdravimi prigrizki. Zdaj vemo, da zdravo res ni
dolgočasno, včasih je celo najbolj zabavno in slastno od vsega. Navihančki ostajamo zdravi, aktivni in nasmejani!
Vsak dan v naši skupini je kot barvni mozaik. Sestavljen je iz drobnih trenutkov radovednosti, veselja, ustvarjalnosti in pristnega otroškega smeha. Skozi igro se učimo, skozi gibanje rastemo, ob druženju pa tkemo prijateljstva.
Navihančki s Sonjo, Katjo in Saro
Zapisala: vzg. Katja Turšič Rožman