Če pogledamo okoli sebe, opazimo, da je pomlad prebudila in obarvala našo naravo. Vse cveti, živali počasi prihajajo na plano.

Zato pojdite v naravo tudi vi, da ujamete kakšen sončen žarek. Ta prijeten, topel čas je kot nalašč za sprehod v gozd. Če se boste odpravili z otroki, lahko odkrijete marsikaj zanimivega. Predvsem pa prisluhnite zvokom, ki jih boste slišali. Pri tem lahko spodbudite otroka, da bolj pozorno prisluhne in ugotavlja, kaj je slišal.

 

Pošiljamo vam nekaj idej, kako preživeti sredino potepanje. Ne pozabite vzeti s sabo košare in vanjo naberite zaklade gozda, ki jih najdete na vaši poti.

 

 

 

Opazujte paglavce

Če imate v bližini potoček, kjer prebivajo žabe, se odpravite pogledat paglavce. So povsem neškodljiva bitja. Z otroki lahko pobrskate za slikami razvoja žabe in spremljate, kako rastejo.

 

Zgradite utrdbo

Poleg tega, da se boste skupaj z otroki zabavali ob spoznavanju novih materialov in delanju načrtov za utrdbo, jih boste s tem naučili tudi nekaj preprostih pravil o preživetju v naravi. Čeprav že dolgo ne živimo več v naravnih prebivališčih sredi gozda, jim bodo veščine prišle prav v prihodnosti. Morda jih uporabite na taborjenju, na katerega se lahko odpravite poleti. Otroci bodo postali samozavestnejši, saj jim bo v gozdu bolj domače.

 

Poučite jih o užitnih rastlinah

Tudi tega jim verjetno nikoli ne bo potrebno početi, saj hrano lahko kupimo na vsakem koraku. Jim bo pa vlilo samozavest in razširilo znanje. Naredite raziskavo o tem, katere rastline najdete v svoji okolici in kaj lahko iz njih pripravite. Skupaj skuhajte čaj, naredite solato, namaz ali karkoli iz stvari, ki ste jih nabrali v naravi. Otroci bodo zdravo malico pojedli še raje, saj so jo pripravili sami.

 

 

NAREDIMO SI NARAVNO SENZORIČNO ŠKATLO

 

Danes  po obisku gozda skupaj z otrokom pripravimo naravno senzorično škatlo. Osnova senzorične škatle je bil riž, v škatlo potem položite kamne, palčke, vejice, prazno polžjo hišico, pero, plodove in storže. Poleg dodajte še žlice različnih velikosti.

Potem pa naj se otrok zabava v tej učni situaciji in na svoj način obogati igro.

Če ste na sprehodu opazili ali slišali žabe, jih razveselite z kratko deklamacijo.

 

 

 

ŽABJA ŠOLA

Mala žaba 
sredi mlake
se uči regljati,
a regljanje
je umetnost,
»R« je treba znati!

Pa se trudi
žabja mama:
»Riba, raca, rak!«
Žabica pa 
kar po svoje:
»Lega, lega, kvak!«

 

 

 

ZA SPRETNE PRSTKE

 

Če ste si na potepu ogledali žabe, potem je čas, da svoje sobe okrasimo s spomladanskimi žabami, ki nastanejo iz papirnatih krožnikov. Pa veselo na delo.

In ne pozabite. V tem času se je začela selitev naših žab. Če sami veste za lokacijo v domačem kraju, kjer dvoživke prečkajo cesto, je najbolje pomagati kar tam.

Ko se dvoživke začnejo vračati iz mlake nazaj v gozd (to boste opazili že proti koncu spomladanske akcije), jih pustite, da cesto prečkajo same oz. jih ne nosite nazaj proti mlaki. Krastače in sekulje se po naših izkušnjah že vračajo v gozd, medtem, ko zelene žabe in rege šele začenjajo selitev proti mlaki.

Pomagamo jim lahko, da varno prečkajo cesto. Več o akciji pa starši preberite na spletu.

 

 

Če pogledamo okoli sebe, opazimo, da je pomlad prebudila in obarvala našo naravo. Vse cveti, živali počasi prihajajo na plano.

Zato pojdite v naravo tudi vi, da ujamete kakšen sončen žarek. Ta prijeten, topel čas je kot nalašč za sprehod v gozd. Če se boste odpravili z otroki, lahko odkrijete marsikaj zanimivega. Predvsem pa prisluhnite zvokom, ki jih boste slišali. Pri tem lahko spodbudite otroka, da bolj pozorno prisluhne in ugotavlja, kaj je slišal.

 

Pošiljamo vam nekaj idej, kako preživeti sredino potepanje. Ne pozabite vzeti s sabo košare in vanjo naberite zaklade gozda, ki jih najdete na vaši poti.

 

 

 

Opazujte paglavce

Če imate v bližini potoček, kjer prebivajo žabe, se odpravite pogledat paglavce. So povsem neškodljiva bitja. Z otroki lahko pobrskate za slikami razvoja žabe in spremljate, kako rastejo.

 

Zgradite utrdbo

Poleg tega, da se boste skupaj z otroki zabavali ob spoznavanju novih materialov in delanju načrtov za utrdbo, jih boste s tem naučili tudi nekaj preprostih pravil o preživetju v naravi. Čeprav že dolgo ne živimo več v naravnih prebivališčih sredi gozda, jim bodo veščine prišle prav v prihodnosti. Morda jih uporabite na taborjenju, na katerega se lahko odpravite poleti. Otroci bodo postali samozavestnejši, saj jim bo v gozdu bolj domače.

 

Poučite jih o užitnih rastlinah

Tudi tega jim verjetno nikoli ne bo potrebno početi, saj hrano lahko kupimo na vsakem koraku. Jim bo pa vlilo samozavest in razširilo znanje. Naredite raziskavo o tem, katere rastline najdete v svoji okolici in kaj lahko iz njih pripravite. Skupaj skuhajte čaj, naredite solato, namaz ali karkoli iz stvari, ki ste jih nabrali v naravi. Otroci bodo zdravo malico pojedli še raje, saj so jo pripravili sami.

 

 

NAREDIMO SI NARAVNO SENZORIČNO ŠKATLO

 

Danes  po obisku gozda skupaj z otrokom pripravimo naravno senzorično škatlo. Osnova senzorične škatle je bil riž, v škatlo potem položite kamne, palčke, vejice, prazno polžjo hišico, pero, plodove in storže. Poleg dodajte še žlice različnih velikosti.

Potem pa naj se otrok zabava v tej učni situaciji in na svoj način obogati igro.

Če ste na sprehodu opazili ali slišali žabe, jih razveselite z kratko deklamacijo.

 

 

 

ŽABJA ŠOLA

Mala žaba 
sredi mlake
se uči regljati,
a regljanje
je umetnost,
»R« je treba znati!

Pa se trudi
žabja mama:
»Riba, raca, rak!«
Žabica pa 
kar po svoje:
»Lega, lega, kvak!«

 

 

 

ZA SPRETNE PRSTKE

 

Če ste si na potepu ogledali žabe, potem je čas, da svoje sobe okrasimo s spomladanskimi žabami, ki nastanejo iz papirnatih krožnikov. Pa veselo na delo.

In ne pozabite. V tem času se je začela selitev naših žab. Če sami veste za lokacijo v domačem kraju, kjer dvoživke prečkajo cesto, je najbolje pomagati kar tam.

Ko se dvoživke začnejo vračati iz mlake nazaj v gozd (to boste opazili že proti koncu spomladanske akcije), jih pustite, da cesto prečkajo same oz. jih ne nosite nazaj proti mlaki. Krastače in sekulje se po naših izkušnjah že vračajo v gozd, medtem, ko zelene žabe in rege šele začenjajo selitev proti mlaki.

Pomagamo jim lahko, da varno prečkajo cesto. Več o akciji pa starši preberite na spletu.

 

 

OSNOVNA ŠOLA ARTIČE
VRTEC RINGA RAJA

Artiče 39

8253 Artiče

KONTAKT

07 45 21 060

o-artice.nm@guest.arnes.si

© 2023 OŠ Artiče Vse pravice pridržane. Agencija.5ka