Ta teden se bomo posvečali in zabavali ob različnih poskusih.

In kaj potrebujemo?

 

Različne pripomočke, ki jih najdemo doma, radovednega otroka, dobre ideje in navdih vseh vas.

Otrok naj doživi eksperiment kot prijeten in zanimiv način pridobivanja znanja skozi lastno aktivnost ter z vsemi svojimi čutili. Predšolski otrok veliko sprašuje in opazuje svet okoli sebe, zato smo odrasli tisti, ki mu moramo prisluhniti in ga spodbujati z različnimi dejavnostmi. Te namreč otroka sproščajo, saj pri raziskovanju uporablja več čutil, uči se iz svojih napak, ob postavljanju vprašanj postane še bolj vedoželjen in poskuša samostojno iskati izvirne odgovore.

Takšne dejavnosti dajejo otrokovi domišljiji, ustvarjalnosti in njegovi dobri volji nov polet za igro.

 

Današnja zabavna dejavnost za vašega otroka se imenuje

 

KAJ PRIVLAČI MAGNET.

 

Če imamo doma magnet kakršnekoli oblike, lahko z njim ugotavljamo, kaj privlači stvari in kaj ne. Magnete prepoznamo po tem, da privlačijo jeklene predmete, med sabo pa se ali odbijajo ali privlačijo.

Za otroke so izredno zanimivi, saj lahko tudi sami z aktivnim raziskovanjem poskusijo kaj magnet privlači in kaj ne. Otroci predvidijo dogajanje, preverjajo napovedi, opazujejo rezultate in oblikujejo ugotovitve, skratka, pričenjajo praktično uveljavljati znanstveno poizvedovanje in odkrivanje.

 

Kaj potrebujemo za to dejavnost?

 

 

Pripravite različne predmete za eksperimentiranje: zamaške iz plute, kovance, kovinsko žlico, gumijasti trak, kamenčke, ključe, paličice, gumbe, pokrovčke za steklenice, kovinske sponke, bucike, ALU folijo, lesene kroglice, radirko, zamaške, papirnate lističe. Dodate lahko še vse, kar se vam zdi zanimivo. Naj vam otrok pomaga pri zbiranju idej.

 

Naredite karto z oznako »DA« in sliko »magneta« in karto z oznako »NE« in prečrtano sliko »magneta«. Pritrdite karti na kartonski podstavek oziroma pladenj.

 

Kako naj poteka dejavnost?

 

Pripravite sredstva in omogočite otrokom dovolj časa za raziskovanje delovanja magnetov. Opazujte jih pri samostojnem raziskovanju in odkrivanju. Predstavite jim simbolni zapis na kartonskih podstavkih, spodbujajte jih oziroma jim pomagajte pri razvrščanju sredstev in komentiranju izbire. Kasneje lahko z novim izborom predmetov otroke spodbudite k predvidevanju ali bo magnet predmet privlačil ali ga ne bo. Predvidevanje otrok preverite s poskusom.

 

 

Opozorilo za vas: magneti ne smejo priti v bližino računalniških zaslonov, ročnih ur ali drugih (elektronskih) naprav, saj jih lahko poškodujejo.

 

To zabavno dopoldne lahko še nadgradite. Po raziskovanju in spoznavanju magnetizma lahko to dejavnost razširite z gibalno igro. En otrok ima vlogo magneta, drugi pa imajo vlogo predmetov. Otroku povejte na uho, kateri predmet predstavljajo in ali jih magnet privlači ali ne. Otrok hodi prosto po prostoru. Če se »magnet« dotakne otroka, ki predstavlja magnetni predmet, mu ta pove, kaj predstavlja in se mu priključi. 

 

ŽELIŠ POSTATI ČARODEJ?

 

Poskusi prestaviti klobuk. Verjamemo, da ti bo uspelo.

Pa ne pozabi čarobnih besed: Abrakadabra, čira čara, hokus pokus, bummmm!

 

 

 

Dan nadaljujemo s pesmijo, s katero lahko pričaramo tudi veselje, smeh in zabavo doma.

 

Verjamemo, da imate na razpolago izbor različnih pesmi, ki jih radi prepevate. Naj vaša pesem doni naokoli, ob tem pa lahko zaigrate tudi na kakšna glasbila in vsi skupaj zaplešete.

 

Mi vam pošiljamo pesmici o dečku Pedenjpedu, ki  je včasih neurejen in razkuštran, pogumen in nagajiv, sladkosneden in razposajen. Pogosto se trma, joka in kuha mulo. A se kdo prepozna v njem? Hkrati pa je tudi zelo samostojen in zelo vedoželjen fant.  

 

 

SAM

 

Pedenjped se sam oblači,

sam počeše in umije,

čeveljčke si sam skrtači,

sam se s čepico pokrije.

Sam gre v širni dan na pot,

sam preudari kod in kam.

A čeprav je tak gospod,

svečke ne obriše sam!

 

 

 

USPAVANKA

 

Trilili, tralala,

Pedenjped je sam doma.

V pedenjpostelji miži,

rjuho vleče na oči.

Tralala, trilili,

zdaj še Pedenjpeda ni.

Šel je za devet gora,

prav nikogar ni doma.

 

 

 

ZA SPRETNE PRSTKE

 

Ponedeljkovo tiskanje s kreativnimi štampiljkami na prostem

 

Dober stari krompirjev žig je dobra ideja, ki jo lahko hitro uresničite s preprostimi stvarmi, ki so tako ali tako že prisotne v gospodinjstvu.

Tako prosto ustvarjanje in raziskovanje, mešanje barv in packanje otroka veseli in ob tem neizmerno uživa. Skupaj z otrokom izdelamo pečatnike iz krompirja in mu pokažemo, kako z njimi tiskamo. Lahko tiskate na nakupovalne papirnate vrečke. Tiskanje vzpodbuja razporejanje likov v različne vzorce, opazovanje dogajanja, predvidevanje, iskanje vzrokov in posledic ob dejstvu, da odtisnemo predmet.

 

 

 

Za odtise in tisk s krompirjem potrebujete papir za podlago, prstne barve, pečat krompirja različnih oblik in otrokovo kreativnost.

USTVARITE SI SVOJO UMETNIJO. VELIKO ZABAVE PRI TISKANJU!

Ta teden se bomo posvečali in zabavali ob različnih poskusih.

In kaj potrebujemo?

 

Različne pripomočke, ki jih najdemo doma, radovednega otroka, dobre ideje in navdih vseh vas.

Otrok naj doživi eksperiment kot prijeten in zanimiv način pridobivanja znanja skozi lastno aktivnost ter z vsemi svojimi čutili. Predšolski otrok veliko sprašuje in opazuje svet okoli sebe, zato smo odrasli tisti, ki mu moramo prisluhniti in ga spodbujati z različnimi dejavnostmi. Te namreč otroka sproščajo, saj pri raziskovanju uporablja več čutil, uči se iz svojih napak, ob postavljanju vprašanj postane še bolj vedoželjen in poskuša samostojno iskati izvirne odgovore.

Takšne dejavnosti dajejo otrokovi domišljiji, ustvarjalnosti in njegovi dobri volji nov polet za igro.

 

Današnja zabavna dejavnost za vašega otroka se imenuje

 

KAJ PRIVLAČI MAGNET.

 

Če imamo doma magnet kakršnekoli oblike, lahko z njim ugotavljamo, kaj privlači stvari in kaj ne. Magnete prepoznamo po tem, da privlačijo jeklene predmete, med sabo pa se ali odbijajo ali privlačijo.

Za otroke so izredno zanimivi, saj lahko tudi sami z aktivnim raziskovanjem poskusijo kaj magnet privlači in kaj ne. Otroci predvidijo dogajanje, preverjajo napovedi, opazujejo rezultate in oblikujejo ugotovitve, skratka, pričenjajo praktično uveljavljati znanstveno poizvedovanje in odkrivanje.

 

Kaj potrebujemo za to dejavnost?

 

 

Pripravite različne predmete za eksperimentiranje: zamaške iz plute, kovance, kovinsko žlico, gumijasti trak, kamenčke, ključe, paličice, gumbe, pokrovčke za steklenice, kovinske sponke, bucike, ALU folijo, lesene kroglice, radirko, zamaške, papirnate lističe. Dodate lahko še vse, kar se vam zdi zanimivo. Naj vam otrok pomaga pri zbiranju idej.

 

Naredite karto z oznako »DA« in sliko »magneta« in karto z oznako »NE« in prečrtano sliko »magneta«. Pritrdite karti na kartonski podstavek oziroma pladenj.

 

Kako naj poteka dejavnost?

 

Pripravite sredstva in omogočite otrokom dovolj časa za raziskovanje delovanja magnetov. Opazujte jih pri samostojnem raziskovanju in odkrivanju. Predstavite jim simbolni zapis na kartonskih podstavkih, spodbujajte jih oziroma jim pomagajte pri razvrščanju sredstev in komentiranju izbire. Kasneje lahko z novim izborom predmetov otroke spodbudite k predvidevanju ali bo magnet predmet privlačil ali ga ne bo. Predvidevanje otrok preverite s poskusom.

 

 

Opozorilo za vas: magneti ne smejo priti v bližino računalniških zaslonov, ročnih ur ali drugih (elektronskih) naprav, saj jih lahko poškodujejo.

 

To zabavno dopoldne lahko še nadgradite. Po raziskovanju in spoznavanju magnetizma lahko to dejavnost razširite z gibalno igro. En otrok ima vlogo magneta, drugi pa imajo vlogo predmetov. Otroku povejte na uho, kateri predmet predstavljajo in ali jih magnet privlači ali ne. Otrok hodi prosto po prostoru. Če se »magnet« dotakne otroka, ki predstavlja magnetni predmet, mu ta pove, kaj predstavlja in se mu priključi. 

 

ŽELIŠ POSTATI ČARODEJ?

 

Poskusi prestaviti klobuk. Verjamemo, da ti bo uspelo.

Pa ne pozabi čarobnih besed: Abrakadabra, čira čara, hokus pokus, bummmm!

 

 

 

Dan nadaljujemo s pesmijo, s katero lahko pričaramo tudi veselje, smeh in zabavo doma.

 

Verjamemo, da imate na razpolago izbor različnih pesmi, ki jih radi prepevate. Naj vaša pesem doni naokoli, ob tem pa lahko zaigrate tudi na kakšna glasbila in vsi skupaj zaplešete.

 

Mi vam pošiljamo pesmici o dečku Pedenjpedu, ki  je včasih neurejen in razkuštran, pogumen in nagajiv, sladkosneden in razposajen. Pogosto se trma, joka in kuha mulo. A se kdo prepozna v njem? Hkrati pa je tudi zelo samostojen in zelo vedoželjen fant.  

 

 

SAM

 

Pedenjped se sam oblači,

sam počeše in umije,

čeveljčke si sam skrtači,

sam se s čepico pokrije.

Sam gre v širni dan na pot,

sam preudari kod in kam.

A čeprav je tak gospod,

svečke ne obriše sam!

 

 

 

USPAVANKA

 

Trilili, tralala,

Pedenjped je sam doma.

V pedenjpostelji miži,

rjuho vleče na oči.

Tralala, trilili,

zdaj še Pedenjpeda ni.

Šel je za devet gora,

prav nikogar ni doma.

 

 

 

ZA SPRETNE PRSTKE

 

Ponedeljkovo tiskanje s kreativnimi štampiljkami na prostem

 

Dober stari krompirjev žig je dobra ideja, ki jo lahko hitro uresničite s preprostimi stvarmi, ki so tako ali tako že prisotne v gospodinjstvu.

Tako prosto ustvarjanje in raziskovanje, mešanje barv in packanje otroka veseli in ob tem neizmerno uživa. Skupaj z otrokom izdelamo pečatnike iz krompirja in mu pokažemo, kako z njimi tiskamo. Lahko tiskate na nakupovalne papirnate vrečke. Tiskanje vzpodbuja razporejanje likov v različne vzorce, opazovanje dogajanja, predvidevanje, iskanje vzrokov in posledic ob dejstvu, da odtisnemo predmet.

 

 

 

Za odtise in tisk s krompirjem potrebujete papir za podlago, prstne barve, pečat krompirja različnih oblik in otrokovo kreativnost.

USTVARITE SI SVOJO UMETNIJO. VELIKO ZABAVE PRI TISKANJU!

OSNOVNA ŠOLA ARTIČE
VRTEC RINGA RAJA

Artiče 39

8253 Artiče

KONTAKT

07 45 21 060

o-artice.nm@guest.arnes.si

© 2023 OŠ Artiče Vse pravice pridržane. Agencija.5ka