Kako si lahko ob lepem vremenu na prostem popestrimo današnji majski dan?

Naredimo skupaj DOMAČI VULKAN. Otrok bo vzhičen nad rezultatom.

In kaj potrebujemo za vulkan, ki bruha peno?

 

Za ustvarjenje potrebujemo dve sestavini, ki ju najdemo v vsaki kuhinji in sicer sodo bikarbono ali pecilni prašek in kis.

V kozarec do polovice natočimo kis in pripravimo zvrhano žlico sode bikarbone. Da pride do željene reakcije dodamo še alkoholni kis. In skupaj nestrpno počakajmo, kaj se bo zgodilo.

 

In dočakali bomo burno reakcijo – izbruh vulkana, ki bo vedno bolj bruhal.

 

 

Postali smo pravi mali Baltazarji! 

 

IZDELAJMO SI DALJNOGLED

 

Ker otroci radi opazujejo in srkajo vse, kar spoznajo na svoji poti, si bomo doma sami izdelali napravo, s katero bomo še bolj veselo opazovali naravo.

 

S to dejavnostjo seznanjamo otroka z uporabo optičnih instrumentov, ki omogočajo približevanje oddaljenih predmetov.

 

Potrebujemo dva kartonasta tulca zase in otroka, barvni toaletni papir, lepilo, luknjač in vrvico. Iz kartonastega tulca izdelajte daljnogled.

Če je le mogoče, si nekje sposodite pravi daljnogled in omogočite otroku, da ga preizkusi. Z otrokom poiščite informacije, zakaj se daljnogled uporablja, kje se uporablja in kdaj se uporablja.

 

Nato se lotite izdelave daljnogleda. Skupaj zlepite dva kartonasta tulca. Na vrhnjem delu obeh tulcev naredite po eno luknjo, tako da boste skoznju lahko potegnili vrvico in se bo lahko daljnogled obesil okoli vratu. Na takšen način izdelajte dva daljnogleda (enega zase in enega za otroka). Otroku pokažite, kako se daljnogled uporablja. Opišite tisto, kar vidite, ko pogledate skozi daljnogled. Vzpodbudite otroka, naj skozi daljnogled pogleda še on in vam opiše, kaj vidi.

 

Tako si lahko približate lepote narave in skupaj uživate ob tem raziskovanju.

 

  

 

NE POZABITE – PETEK JE PRED NAMI

 

Zato delimo veselje med sabo. Ste vedeli, da se otroci v povprečju nasmehnejo od 300 do 400–krat dnevno, odrasli pa samo 15–krat?

Povečajmo povprečje smejanja, saj smeh uničuje viruse, pospešuje delovanje srca in krvni pretok, zmanjšuje hormon stresa in spodbuja oskrbo telesa s kisikom.

 

In dan, poln smeha, je zagotovo super dan, kajne? 

 

Za vas smo pripravili igro, kjer se boste skupaj nasmejali in se zabavali.

 

Preizkusimo se v KEGLJANJU S PLASTENKAMI.

 

Ob kotaljenju žoge otrok uri grobo motoriko ter koordinacijo med očmi in rokami. Ko skupaj kegljate, se otrok uči sodelovanja ter strpnosti pri čakanju, da pride na vrsto. Za izvajanje dejavnosti boste potrebovali: 6 do 8 praznih plastenk, mivko, vodo ali pesek za obtežitev plastenk ter veliko in težko žogo.

 

V plastenke nasujte toliko mivke, da dobro pokrije dno. Plastenke razvrstite v dve koloni, tako da oblikujete narobe obrnjeno črko »v«. Za nekaj korakov se oddaljite od postavljenih plastenk in pokažite otroku, kako naj zakotali žogo, da z njo podre plastenke. Nato keglje postavite nazaj na svoje mesto in vzpodbudite otroka, naj jih skuša z žogo podreti čim več. Mlajši otroci zelo radi kotalijo žogo. Radi jo tudi zasledujejo, zato uporabite velike in mehke žoge.

 

Kdo bo prvi uspel podreti vse plastenke?

 

 

Še en namig za ustvarjalne prstke vseh vas doma. 

 

IZDELAJTE UNIKATNO KNJIGO O ODRAŠČANJU VAŠEGA OTROKA

 

Z oblikovanjem takšne knjige krepimo otrokovo samopodobo in vzpodbujamo otrokov jezikovni razvoj. Za platnice uporabite trši papir oziroma karton, vmes vstavite bele liste. Preluknjajte jih s pomočjo luknjača in zvežite. Z otrokom se pogovarjajte o neponovljivosti, enkratnosti vsakega med nami – o lastnostih, ki si jih ljudje delimo oziroma nas delajo podobne in o tistih, ki so značilne samo za vsakega posameznika.

 

Spodbudite ga k oblikovanju osebne knjige. Knjiga naj nastaja postopoma, vanjo naj otrok vlaga svoje fotografije, odtise rok, nog, seznam najljubših predmetov, barv, živali, dejavnosti itd. Zapisujte otrokovo pripovedovanje. Omogočite otroku, da bo lahko pregledoval svojo knjigo kadarkoli.

 

Pri mlajših otrocih izdelajte prvo in zadnjo stran knjige vi in jo napolnite z nekaj praznimi listi. Starejši otroci bodo morda sami želeli oblikovati knjigo posebne oblike. Ponudite jim pomoč, če jo potrebujejo. In ne pozabite skupaj uživati v nastajanju zanimive zgodbe.

Naj plod otrokove domišljije napolni vse prazne strani te unikatne knjige.

 

Kako si lahko ob lepem vremenu na prostem popestrimo današnji majski dan?

Naredimo skupaj DOMAČI VULKAN. Otrok bo vzhičen nad rezultatom.

In kaj potrebujemo za vulkan, ki bruha peno?

 

Za ustvarjenje potrebujemo dve sestavini, ki ju najdemo v vsaki kuhinji in sicer sodo bikarbono ali pecilni prašek in kis.

V kozarec do polovice natočimo kis in pripravimo zvrhano žlico sode bikarbone. Da pride do željene reakcije dodamo še alkoholni kis. In skupaj nestrpno počakajmo, kaj se bo zgodilo.

 

In dočakali bomo burno reakcijo – izbruh vulkana, ki bo vedno bolj bruhal.

 

 

Postali smo pravi mali Baltazarji! 

 

IZDELAJMO SI DALJNOGLED

 

Ker otroci radi opazujejo in srkajo vse, kar spoznajo na svoji poti, si bomo doma sami izdelali napravo, s katero bomo še bolj veselo opazovali naravo.

 

S to dejavnostjo seznanjamo otroka z uporabo optičnih instrumentov, ki omogočajo približevanje oddaljenih predmetov.

 

Potrebujemo dva kartonasta tulca zase in otroka, barvni toaletni papir, lepilo, luknjač in vrvico. Iz kartonastega tulca izdelajte daljnogled.

Če je le mogoče, si nekje sposodite pravi daljnogled in omogočite otroku, da ga preizkusi. Z otrokom poiščite informacije, zakaj se daljnogled uporablja, kje se uporablja in kdaj se uporablja.

 

Nato se lotite izdelave daljnogleda. Skupaj zlepite dva kartonasta tulca. Na vrhnjem delu obeh tulcev naredite po eno luknjo, tako da boste skoznju lahko potegnili vrvico in se bo lahko daljnogled obesil okoli vratu. Na takšen način izdelajte dva daljnogleda (enega zase in enega za otroka). Otroku pokažite, kako se daljnogled uporablja. Opišite tisto, kar vidite, ko pogledate skozi daljnogled. Vzpodbudite otroka, naj skozi daljnogled pogleda še on in vam opiše, kaj vidi.

 

Tako si lahko približate lepote narave in skupaj uživate ob tem raziskovanju.

 

  

 

NE POZABITE – PETEK JE PRED NAMI

 

Zato delimo veselje med sabo. Ste vedeli, da se otroci v povprečju nasmehnejo od 300 do 400–krat dnevno, odrasli pa samo 15–krat?

Povečajmo povprečje smejanja, saj smeh uničuje viruse, pospešuje delovanje srca in krvni pretok, zmanjšuje hormon stresa in spodbuja oskrbo telesa s kisikom.

 

In dan, poln smeha, je zagotovo super dan, kajne? 

 

Za vas smo pripravili igro, kjer se boste skupaj nasmejali in se zabavali.

 

Preizkusimo se v KEGLJANJU S PLASTENKAMI.

 

Ob kotaljenju žoge otrok uri grobo motoriko ter koordinacijo med očmi in rokami. Ko skupaj kegljate, se otrok uči sodelovanja ter strpnosti pri čakanju, da pride na vrsto. Za izvajanje dejavnosti boste potrebovali: 6 do 8 praznih plastenk, mivko, vodo ali pesek za obtežitev plastenk ter veliko in težko žogo.

 

V plastenke nasujte toliko mivke, da dobro pokrije dno. Plastenke razvrstite v dve koloni, tako da oblikujete narobe obrnjeno črko »v«. Za nekaj korakov se oddaljite od postavljenih plastenk in pokažite otroku, kako naj zakotali žogo, da z njo podre plastenke. Nato keglje postavite nazaj na svoje mesto in vzpodbudite otroka, naj jih skuša z žogo podreti čim več. Mlajši otroci zelo radi kotalijo žogo. Radi jo tudi zasledujejo, zato uporabite velike in mehke žoge.

 

Kdo bo prvi uspel podreti vse plastenke?

 

 

Še en namig za ustvarjalne prstke vseh vas doma. 

 

IZDELAJTE UNIKATNO KNJIGO O ODRAŠČANJU VAŠEGA OTROKA

 

Z oblikovanjem takšne knjige krepimo otrokovo samopodobo in vzpodbujamo otrokov jezikovni razvoj. Za platnice uporabite trši papir oziroma karton, vmes vstavite bele liste. Preluknjajte jih s pomočjo luknjača in zvežite. Z otrokom se pogovarjajte o neponovljivosti, enkratnosti vsakega med nami – o lastnostih, ki si jih ljudje delimo oziroma nas delajo podobne in o tistih, ki so značilne samo za vsakega posameznika.

 

Spodbudite ga k oblikovanju osebne knjige. Knjiga naj nastaja postopoma, vanjo naj otrok vlaga svoje fotografije, odtise rok, nog, seznam najljubših predmetov, barv, živali, dejavnosti itd. Zapisujte otrokovo pripovedovanje. Omogočite otroku, da bo lahko pregledoval svojo knjigo kadarkoli.

 

Pri mlajših otrocih izdelajte prvo in zadnjo stran knjige vi in jo napolnite z nekaj praznimi listi. Starejši otroci bodo morda sami želeli oblikovati knjigo posebne oblike. Ponudite jim pomoč, če jo potrebujejo. In ne pozabite skupaj uživati v nastajanju zanimive zgodbe.

Naj plod otrokove domišljije napolni vse prazne strani te unikatne knjige.

 

OSNOVNA ŠOLA ARTIČE
VRTEC RINGA RAJA

Artiče 39

8253 Artiče

KONTAKT

07 45 21 060

o-artice.nm@guest.arnes.si

© 2023 OŠ Artiče Vse pravice pridržane. Agencija.5ka