Če želimo otroku na nevsiljiv način spodbujati glasbene aktivnosti, potem so glasbeno didaktične igre krasna izbira.

Imamo več različnih GDI pri katerih otroci spoznavajo lastnost zvokov, smer zvokov in različno hitrost.

Danes smo za vas pripravili zanimivo igro, s katero bo vaš otrok ugotavljal smer zvoka.

IZGUBLJENA KRAVICA

Otroku na kratko povemo zgodbo o pastirju, ki je vsak dan pasel svoje krave.

Ko se je nekega večera vrnil domov, je opazil, da ena manjka. Hitro se jo je odpravil iskat, vendar zaradi noči ni prav nič videl. Tako jo je iskal le po glasu njenega zvonca. Seveda jo je našel in jo veselo odpeljal domov.

Sedaj pa naša igra. Oba igralca imata zakrite oči, tako izgubljena kravica kot pastir. Kravica pozvanja z zvončkom, pastirček pa ji sledi, dokler se je ne dotakne.

SLEPA MIŠ IŠČE ROPOTULJO

Otroku zavežemo oči, ker bo slepa miš,  vi pa vzemite v roko ropotuljo in z njo glasno udarjajte. Sevedase premaknite v drug konec prostora, da bo bolj zanimivo. Tako se mora otrok pomikati ali plaziti proti instrumentu, ki ga sliši. Ko ga najde vlogi lahko zamenjajte.

IGRANJE NA LASTNE INSTRUMENTE

Spodaj je kratko besedilo, ki se ga lahko naučimo in si izmislimo melodijo na dano besedilo pesmice.

Kaj pravite, bo šlo?

Besedilo si najlažje zapomnimo tako, da ob ritmizaciji besedila igramo na lastne instrumente (ploskanje, butanje z nogo ob tla).

Torej skupaj izrekate besedilo, ob tem ploskate, na koncu pa si še izmislite novo melodijo in pesem tako sami uglasbite.

Pesem TULIPAN IN VIJOLICA

Tulipan in vijolica,

sta med muzikante šla.

S ptički drobnimi na jasi

zbrali so se in počasi

zaigrali so tako,

da je kar odmevalo.

Igra OGLEDALO

Otrok je vaše ogledalo. Kar vidi, to ponovi.

Začnite z enim gibom naenkrat, da jih otrok pravilno usvoji in nadaljujte z zaporedjem dveh, treh, štirih gibov. Vlogi nato tudi zamenjajta.

Seveda ne pozabimo na svež zrak, kjer nas čaka narava, ki se je že prebudila. Se spomnite morda vaših otroških iger, s katerimi ste si krajšali čas? S seboj lahko vzamete elastiko, daljšo vrv in se urite v poskokih. Tako si bo otrok  razvijal koordinacijo in vztrajnost.

ZA SPRETNE PRSTKE

Tudi danes si bomo izdelali svoje glasbilo iz odpadnega materiala. Pa veselo na delo, kajti v petek bomo imeli že cel orkester glasbil.

IZGUBLJENA KRAVICA

Otroku na kratko povemo zgodbo o pastirju, ki je vsak dan pasel svoje krave.

SLEPA MIŠ IŠČE ROPOTULJO

IGRANJE NA LASTNE INSTRUMENTE

Kaj pravite, bo šlo?

Pesem TULIPAN IN VIJOLICA

Tulipan in vijolica,

sta med muzikante šla.

S ptički drobnimi na jasi

zbrali so se in počasi

zaigrali so tako,

da je kar odmevalo.

Igra OGLEDALO

Otrok je vaše ogledalo. Kar vidi, to ponovi.

ZA SPRETNE PRSTKE