Pri mlajšemu otroku poiščite knjigo s slikami različnih živali, se ob njih pogovarjajte, jih opisujte in uprizarjajte njihovo gibanje, oglašanje. Poskusite, prebudite otroka v sebi tudi vi.

POMLADANSKE UGANKE

Stalila sneg v potoke žuboreče, posula s cvetjem travnike je speče. (DALMOP)

Spomladi se prvi zbudi, z glavico belo neslišno zvoni. (KEČNOVZ)

Kuku! Pomlad oznanja ptica. Kuku! Poje … (acivakuk)

Spomladi zraste cvetka, ni zvonček, ni marjetka, rumeno haljico ima in trobi: … (ar, ar, art) (ACITNEBORT)

Od jutra do noči hiti, hiti, hiti. Spušča s cveta se na cvet in nabira sladki … (dem) (ALEBEČ)

Pisana krila se v soncu bleščijo, ko se po zraku lovijo. Pisana krila se v soncu bleščijo, ko se na rože spustijo. (IJLUTEM)

Velik sem. Kosmat. Rad čebelam bil bi brat. Mmm, potem bi med imel, mmm, bi lizati ga smel. (DEVDEM)

Dolgouhec potepuhec venomer skaklja sem in tja sem in tja. (CEJAZ)

T repom košatim mahlja, z veje na vejo skaklja. (ACIREVEV)

Smrček privihan, rep pa košat. Pravi, da pojde h kuricam spat. Zjutraj pa kuric ni na dvorišče, perje ostalo je le za prgišče. Kurice vzela je drzna tatica, v gozdu jih snela je zvita: … (ACISIL)

Zelene so njene hlače. Še više kot bolha skače. Za dom ji je blatna mlaka. Ponoči pa glasno … (akavk) (ABAŽ)

Majhen je, drobán, a tako močan kakor nihče drug. Brez vsakih muk hišo si oprta. Glej ga! – Sredi vrat. (ŽLOP)

Oj, kako so urne njegove nožice, oj, kako so ostre njegove bodice! (ŽEJ)

Veselo žvižga brez piščali. Kdo? Rumenokljuni ptiček zali. (SOK)

NEKAJ NAMIGOV za otroke starosti od 3 - 6 let

Na kakšen način lahko otrok ugiba  uganke?

• Otrok izrazi rešitev z gibanjem. Namesto da reče medved, poskuša medveda izraziti v gibanju. Otrok mora opisani predmet poiskati v prostoru.
  • Otrok mora rešitev uganke narisati. Riše na papir, na tablo, v pesek itd.
  • Otrok mora med slikami poiskati tisto, na kateri je upodobljena uganka.
  • Otrok lahko pa tudi sam sestavlja uganke.

POIGRAJTE SE Z MOŽGANČKI, POIŠČITE NAJBOLJ IZVIREN NAČIN, KAKO REŠITI TE UGANKE!

POMLADANSKE UGANKE

Stalila sneg v potoke žuboreče, posula s cvetjem travnike je speče. (DALMOP)

Spomladi se prvi zbudi, z glavico belo neslišno zvoni. (KEČNOVZ)

Kuku! Pomlad oznanja ptica. Kuku! Poje … (acivakuk)

Dolgouhec potepuhec venomer skaklja sem in tja sem in tja. (CEJAZ)

T repom košatim mahlja, z veje na vejo skaklja. (ACIREVEV)

Oj, kako so urne njegove nožice, oj, kako so ostre njegove bodice! (ŽEJ)

Veselo žvižga brez piščali. Kdo? Rumenokljuni ptiček zali. (SOK)

NEKAJ NAMIGOV za otroke starosti od 3 - 6 let

Na kakšen način lahko otrok ugiba  uganke?

• Otrok mora rešitev uganke narisati. Riše na papir, na tablo, v pesek itd.
  • Otrok mora med slikami poiskati tisto, na kateri je upodobljena uganka.
  • Otrok lahko pa tudi sam sestavlja uganke.