Otroci so rojeni raziskovalci. V njih tiči znanstveni duh, ki želi neprestano spoznavati nova obzorja.

Otroci ves čas raziskujejo, se tako razvijajo in učijo. Prek igre spontano nabirajo življenjske izkušnje, spoznavajo svoje okolje in sebe.

Največja in najbogatejša igralnica na svetu, ki ponuja neomejeno število možnosti za igro in raziskovanje, je narava. Naravno okolje je živo in na vsakem koraku ponuja spontane in nepredvidljive izkušnje. Spodbuja radovednost, ustvarjalnost in vztrajnost.

KAJ NAM NUDI OBISK GOZDA?

Ker je pred nami cel teden sončnega vremena, vas vabimo, da obiščete gozd. Zaupajte otroku, pokažite mu, da vas zanima njegova igra in zamisli v gozdu. Spodbudite ga k samostojnemu preizkušanju in iskanju rešitev.

Kaj lahko počnemo v gozdu?

Dovolimo otroku, da pleza po hlodih, izdela hišico ob deblu, se igra skrivalnice, hodi ali teče po razgibanem terenu, šteje in išče različne palice, naredi tobogan z listjem,  spušča in pleza po hribu gor in dol, pleza po drevesu, zbira naravni material in ga razvršča, vleče in dviguje  različne predmete, se plazi preko različnih ovir v gozdu, naredi most čez potok, kotali manjši hlod, postavlja most med hlodi, opazuje debla, veje in se sprošča pri tem. Z vsemi temi dejavnostmi si otrok razvija moč, koordinacijo, vzdržljivost in ravnotežje.

Medtem se z otrokom pogovarjajte in hkrati širite besedni zaklad s spoznavanjem novih stvari, ki ga v gozdu obkrožajo. Otroci znajo opazovati in navadno vidijo veliko lepih stvari, ki jih naše oko hitro spregleda. Zato imajo otroci v naravnem okolju veliko materiala, ki spodbuja njihovo ustvarjalnost in domišljijo.

IGRA V NARAVI – KRIŽCI IN KROŽCI

Štiri palice naj služijo kot mreža, storži in kamenčki pa naj služijo kot figurice.

Vsakih potrebuješ po 5.

Tekmujte, komu bo najprej uspelo postaviti tri v vrsto.

IGRA- NAREDI SI SVOJ DOM

Daljši dnevi so kot nalašč, da v gozdu zgradiš svoje bivališče.

Naberi daljše suhe veje in jih postavi  po naslednjem načrtu:

• najprej z večjimi vejami naredi ohišje,
  • postavi jih v obliki stožca in jih na vrhu zveži z vrvjo,
  • na njih nasloni tanjše veje,
  • prekriješ ga lahko tudi z vejami, ki imajo še liste, da bo v primeru dežja tvoje bivališče ostalo suho.

ZA SPRETNE PRSTE

Ko se nadihate svežega zraka v gozdu in se naigrate, je čas za malico.

Potem lahko vaš otrok nariše tisto, kar mu je v naravi ostalo najbolj v spominu.

KAJ NAM NUDI OBISK GOZDA?

Kaj lahko počnemo v gozdu?

IGRA V NARAVI – KRIŽCI IN KROŽCI

Vsakih potrebuješ po 5.

Tekmujte, komu bo najprej uspelo postaviti tri v vrsto.

IGRA- NAREDI SI SVOJ DOM

Daljši dnevi so kot nalašč, da v gozdu zgradiš svoje bivališče.

Naberi daljše suhe veje in jih postavi  po naslednjem načrtu:

• najprej z večjimi vejami naredi ohišje,
  • postavi jih v obliki stožca in jih na vrhu zveži z vrvjo,
  • na njih nasloni tanjše veje,

ZA SPRETNE PRSTE

Ko se nadihate svežega zraka v gozdu in se naigrate, je čas za malico.