Praznikov je konec, zato je čas, da se vsi skupaj razgibamo ob glasbi.

Kakšno vlogo igra glasba v otrokovem življenju, kako lahko vpliva na njegovo počutje in razvoj?

Otrokova aktivna udeleženost v ustvarjanju glasbe pozitivno vpliva na njihov spomin, izboljšuje prostorsko-časovno sklepanje, besedne in prostorske sposobnosti.

Ples je izvrsten način za razvijanje otrokovih gibalnih spretnosti in ritma, zato tudi sami spodbujajte njegovo plesno dejavnost. Bistveno je, da otroka spodbujate v igri gibov in k ustvarjanju lastnih gibov.

Ta teden vas vabimo, da ob poskočni glasbi ustvarite doma igrivo razpoloženje.  Zavrtite se z otrokom in uživajte. Otrok namreč obožuje glasbo in ples. Bolj poskočno in veselo je, tem bolje.

PLES S TRAKOVI

Ples je vedno zabaven.

Danes ga bomo popestrili  in zaplesali s trakovi.

Izberite instrumentalno glasbo različne hitrosti. Otrok dobi trak iz blaga, ki ga ob glasbi vrti, kroži nad glavo, vrti pred telesom, giba se s trakom po ritmu in se prepusti glasbi.

Pri tem se vključite tudi vi in skupaj z otrokom opazujte gibanje traku, posnemajte gibe, poslušajte glasbo in se poskušajte gibati v skladu s tempom glasbe.

Otrok si ob tem razvija skladnost gibanja in predvsem doživlja ugodje v gibanju.

GLASBENA IGRA - LEDENI MOŽJE

Otroku zavrtimo živahno glasbo, ob kateri pleše. Ko prekinemo predvajanje, mora ''okameneti'' v položaju, kakršnem je. Nihče se ne sme premakniti, dokler znova ne sliši glasbe. Da bo še bolj zabavno, povabite k sodelovanju vse družinske člane. Otrok naj pri tem posluša navodila in sodeluje v igri.

Po plesu lahko poskrbimo za izdelavo svojega instrumenta. Verjamemo, da si ga bo otrok z veseljem naredil.

Današnji namig je izdelava bobna in ropotulje.

BOBEN

Bobni dajejo v orkestru tisti pravi živahen in poseben ritem, zato si ga ustvarite doma.

Potrebujete:

• svinčnik,
  • uporabljeno rolo kakršnegakoli darilnega traku ,
  • darilni trak,
  • gumbe, kamenčke ali okrogle »nadeve« za ogrlice,
  • list papirja in flomastre.

Navodila za izdelavo:

1. S šilom naredite širšo luknjo na stranski, ožji ploskvi role. Potem naredite na vsaki strani še dve ozki luknji. Širšo uporabite, da vanjo potisnete svinčnik, ki bo služil kot stojalo (če bo potrebno, svinčnik pritrdite z lepilnim trakom), tanjši pa, da iz enega konca na drugi povlečete darilni trak.
  2. Na vsakem koncu traku zavežite gumb, kamenček ali kak trd okras.
  3. Površino oblepite z listom papirja v enaki obliki in velikosti ter ga okrasite po svoji želji.

Instrument je pripravljen za obračanje levo - desno in oddajal bo afriške zvoke.

ROPOTULJA

Izdelava je zelo enostavna in hitra.

Potrebujete prazne lončke, riž in lepilni trak. Tu imate veliko različnih možnosti, saj lahko uporabite odpadni material (jogurtovi lončki, kinder jajček, tulci …).

Otrokova naloga je, da napolni lonček in ropotuljo okrasi. Napolni ga lahko z različnimi žiti, testeninami, kamenčki ali rižem.

To so bile naše današnje ustvarjalne ideje za vas. Verjamemo, da boste izdelali zanimive instrumente.

Še ena zanimivost. Najstarejše glasbilo na svetu, staro približno 60.000 let, je znamenita neandertalčeva piščal z najdišča Divje babe blizu Cerknega. Torej so glasbila izdelovali že pred davnimi časi.

USPAVANKE ZA OTROKA

Pred spanjem pa otroku privoščite prijetno, umirjeno in nežno instrumentalno glasbo, ki pričara vzdušje topline in varnosti. Melodije različnih uspavank bodo vaše otroke zazibale v sladke sanje.

PA LAHKO NOČ DO JUTRI, KO VAS ČAKA V RUBRIKI SPET NEKAJ NOVEGA.

Praznikov je konec, zato je čas, da se vsi skupaj razgibamo ob glasbi.

PLES S TRAKOVI

Ples je vedno zabaven.

Danes ga bomo popestrili  in zaplesali s trakovi.

GLASBENA IGRA - LEDENI MOŽJE

Današnji namig je izdelava bobna in ropotulje.

BOBEN

Potrebujete:

• svinčnik,
  • uporabljeno rolo kakršnegakoli darilnega traku ,
  • darilni trak,
  • gumbe, kamenčke ali okrogle »nadeve« za ogrlice,
  • list papirja in flomastre.

Navodila za izdelavo:

2. Na vsakem koncu traku zavežite gumb, kamenček ali kak trd okras.

ROPOTULJA

Izdelava je zelo enostavna in hitra.

USPAVANKE ZA OTROKA

PA LAHKO NOČ DO JUTRI, KO VAS ČAKA V RUBRIKI SPET NEKAJ NOVEGA.